Herní pravidla ping pongu

Odehrání míčku

Míček je odehráván pálkou (kteroukoliv její částí) a k tomu i rukou odehrávajícího až po zápěstí. Správně odehraný míček se musí alespoň jednou dotknout hrací plochy pingpongového stolu na straně soupeře. Předtím se nesmí (kromě podání) dotknout jiného předmětu, kromě síťky nebo její konstrukce pro upevnění ke stolu.

Součástí hrací plochy pingpongového stolu jsou i horní hrany desky, ale ne bok nebo spodní hrany desky. Odehraný míček může letět i mimo síťku přímo na soupeřovu polovinu pingpongového stolu.

Podání

Při podání (uvedení míčku do hry) se míček musí nejprve dotknout přesně jednou hrací plochy stolu na straně odehrávajícího, pak alespoň jednou na straně soupeře. Dotkne-li se míček při podání mezi oběma doteky stolu také síťky, podání se opakuje. Soupeř musí celou dobu míček vidět.

Podávající musí míček nadhazovat z otevřené dlaně nad úrovní stolu, za rovinou definovanou boky desky. Míček musí z ruky vystoupat před odehráním minimálně do výšky 15 cm.

Vítězný míček 

Hráč získává bod za vítězný míček, pokud:

  • soupeř neodehrál míček správně (dle pojednání o odehrání míčku a podání)
  • se správně odehraný míček po dopadu na soupeřovu stranu stolu dotknul následně čehokoliv jiného než soupeřovy pálky
  • se soupeř nějakou částí těla (kromě pálky) dotknul stolu
  • se soupeř dotknul nějakou částí těla nebo pálkou odehraného míčku dříve, než mohl dopadnout na jeho polovinu stolu

Bodování a střídání podání

Utkání tvoří jednotlivé sady (sety). Skončí poté, až jeden ze soupeřů vyhraje předem určený počet sad (obvykle 2 až 4).

Jednotlivé sady se hrají do 11 vítězných míčků dosažených jedním hráčem. Hráč musí navíc zvítězit o dva míčky - za stavu 10:10 se pokračuje do chvíle, kdy jeden z hráčů vede o dva vítězné míčky.

S podáním v sadě se hráči střídají do stavu 10:10 po 2 na každé straně, od stavu 10:10 po 1. První sadu zahajuje podáním vylosovaný hráč a další sadu hráč, který nezahajoval předtím.

Aby se vám dobře hrálo, vyberte si pingpongový stůl podle vašich podmínek - na doma, ven, masivní, příp. skládací a dle dalších kritérií.